ZUS emerytura
Wszystko o emeryturze z ZUS

Praca na emeryturze

Praca na emeryturze

Praca na emeryturze

Zastanawiasz się nad dalszą pracą pomimo zostania emerytem? Mimo iż nadal większość emerytów to osoby bierne zawodowo, na polskim rynku coraz częściej zdarza się, że osoby starsze pomimo pobierania świadczeń emerytalnych, nadal pozostają aktywnymi zawodowo.

Emerytura nie oznacza konieczności bierności zawodowej.

Obecnie co siódmy emeryt łączy pobieranie świadczenia emerytalnego z pracą zawodową – zarobkową. Ponad 370 tysięcy emerytów pracuje, 45% tej grupy stanowią pracownicy najemni, 40% zaś to osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Co skłania ludzi do pozostania na rynku pracy?

Przesłankami do łączenia pracy zarobkowej z emeryturą są zazwyczaj kwestie finansowe. Ze względu na często niskie świadczenia emerytalne coraz więcej osób decyduje się na dorabianie do emerytury.

Kolejną rzeczą, która przyczynia się do wyborów emerytów, to chęć dalszego rozwoju. Ludzie nie chcą popaść w monotonię, życie w stagnacji. Pragną wręcz przeciwnie, pozostawać aktywnymi, być w ciągłym ruchu, nadal prowadzić ciekawe życie towarzyskie. Praca to pewnego rodzaju ucieczka od monotonii, naje ludziom energię i skłania do dalszej samorealizacji. Będąc na emeryturze nie musimy pracować ponad swoją miarę, gonić za sukcesem czy tytułami… Wiedzę niezbędną do wykonywania określonego zawodu już zdobyliśmy. Emerytura to czas na pracę dla przyjemności bez „wyścigu szczurów”.

Przeprowadziliśmy ankietę wśród emerytów na temat tego, co skłoniło by ich do dalszej pracy:

  • elastyczna organizacja czasu pracy (ma znaczenie dla 20% respondentów)
  • lepsze warunki bhp w miejscu pracy (wskazuje na to15%)
  • większa dostępność usług opiekuńczych (ma znaczenie dla 14%)
  • większe możliwości podnoszenia kwalifikacji (są istotne dla 11,4%).

Boisz się konkurencji o pracę?

Większość emerytów uważa, że nie zwyciężą w konkurencji o pracę z młodymi osobami pełnymi energii… Nic bardziej mylnego…Młode osoby nie mają tak dużego doświadczenia w danej pracy, poza tym mają wiele innych zobowiązań życiowych. Tak naprawdę dużo pracodawców coraz chętniej zatrudnia starsze osoby. Z reguły są one odpowiedzialne, gotowe do pracy i posiadają szereg doświadczeń z danej dziedziny gospodarki. Nie bójmy się więc pracować dłużej. Jeżeli pracowaliśmy w miejscu przez nas lubiane, zostańmy tam. Może być to nawet pół etatu, nie ma potrzeby do przemęczania się. Zróbmy z pracy odpoczynek od codziennego, monotonnego życia.

Z tagami: , ,